Jdi na obsah Jdi na menu
 


JAK SI ZŘÍDIT DOMA POSILOVNU

Domácí posilovny dnes již neodmyslitelně patří k životnímu stylu. Mnozí z nás si však začali stroje pořizovat trochu neuváženě, bez důkladného zjištění, zda nakupují správný typ, takový, který splní požadovanou funkci a bude v odpovídající kvalitě.

Jak připravit místnost
Ještě než začneme zvažovat vybavení vlastní posilovny, musíme s ohledem na hygienické a bezpečnostní požadavky především zvolit její správné umístění. Měl by to být dobře větratelný prostor, nejlépe s oknem zajišťujícím dostatečný přísun čerstvého vzduchu, případně s klimatizací, která zabezpečuje také vlhkost (oceníme ji především v letních měsících).
Na podlahu volíme odolné, snadno udržovatelné  materiály, jako jsou dřevěné či laminátové podlahy, některé druhy PVC, linolea či speciální gumy. Méně vhodné jsou koberce, neboť se v nich udržuje prach a nečistoty, které pak při cvičení vdechujeme.

Stěny by měly respektovat charakter místnosti. Jejich barevnost či další výzdoba záleží pouze na uživateli, avšak alespoň na jedné z nich by měla být zrcadla, která zajišťují hned několik funkcí: při cvičení máme možnost se kontrolovat, díky tomu pak správně koordinujeme pohyby těla (např. při zvedání rukou vidíme, že jedna je výš než druhá, a zrcadlo nám pomůže tuto diferenci srovnat), soustředíme se na práci svalů a lépe vnímáme partie, které chceme vylepšit.

Podle čeho vybírat stroje
Chceme-li udělat něco pro své zdraví, musíme cvičit pravidelně, alespoň hodinu či hodinu a půl několikrát týdně. A když uvážíme, že posilovnu nebudeme využívat jen my, ale také další členové rodiny, je nasnadě, že takovou zátěž vydrží jen kvalitní stroje od renomovaných výrobců.

„Na vybavení posilovny bychom neměli šetřit. Nezařizujeme si ji jen na několik měsíců, ale počítáme, že bude sloužit několik let, třeba i další generaci,“ říká Karel Tuháček, prezident Národní akademie fyzické kultury, cardiofitness II Praha. Při výběru strojů bychom měli brát v úvahu nejen naše nynější schopnosti a zdravotní stav, ale zvážit i to, že budeme-li pravidelně cvičit, dostaví se zlepšení a postupem času budeme na sebe klást stále vyšší nároky.
„Neměli bychom si pořizovat zařízení, které předpokládá zatížení jen několika kilogramů, a očekávat, že to bude stačit. Měli bychom mít možnost zatížení zvyšovat. Jenom určité přetížení může organismus motivovat ke zlepšení.“

Se kterými stroji začít
Dodržíme-li všechna výše uvedená základní pravidla, teprve pak můžeme přistoupit k samotnému výběru strojů. Odborníci doporučují předem navštívit několik kvalitně vybavených posiloven, abychom se seznámili s co největším počtem cvičebních zařízení a vybrali si typy, které nám budou vyhovovat. „Záleží na tom, kolik prostředků jsme ochotni investovat.

Pokud jsme omezeni, doporučuji, aby se domácí posilovna vybavovala postupně,“ říká Karel Tuháček. Začít bychom měli strojem s horní a spodní kladkou, veslem v sedu s oporou, nemělo by chybět zařízení umožňující tlaková cvičení (např. multipress), univerzální lavice, na které můžeme provádět větší množství cviků, a zařízení na posilování břišních svalů. Pokud máte dostatek finančních prostředků, pořiďte si stroj na nohy a stojan, na němž lze měnit výšku a odkládat na něj břemeno. Neměly by chybět aerobní stroje, jako je stepper, stacionární kolo, pás na běhání apod., a samozřejmě činky.

Na co si dávat pozor
I kvalitně vybavená posilovna ještě nemusí být přínosem pro naše tělo a organismus. Předtím než začneme cvičit doma, měli bychom v některém fitness centru posilovat s trenérem, který nás bude alespoň šest až osm týdnů odborně vést a naučí nás stroje používat, provádět cviky správně, a navíc získáme stálého konzultanta.

Velmi často diskutovanou otázkou jsou pak různé multifunkční stroje, které známe z reklam nebo je vidíme vystavené v supermarketech. „Problém je v tom, že tyto multifunkční stroje umožňují příliš mnoho za příliš málo. Tím chci říct, že na nich sice můžeme cvičit, ale většinou v nesprávné poloze, tedy špatně pro naše tělo. A protože je musíme stále přestavovat, relativně brzy se poškodí. Tyto stroje totiž nejsou určené pro trénink, nepovedou ke zlepšení a nebudou přínosem,“ vysvětluje Karel Tuháček.

Proč domácí posilovnu?
Profesor Karel Tuháček, prezident Národní akademie fyzické kultury, cardiofitness II Praha

- Abych řekl pravdu, nemyslím si, že je vhodné zřizovat si svou vlastní domácí posilovnu, pokud si ji ovšem nepořizuje bývalý výkonnostní sportovec nebo člověk, který často navštěvoval fitness, ale dnes pro pracovní vytížení nemá tolik času. Ti všichni vědí, jak stroje používat a jak správně cvičit. Myslím, že je lepší chodit do veřejné posilovny, kde je k dispozici trenér a kde je díky kolektivu větší motivace. Těm, kdo nemají času nazbyt, se vyplatí kombinovat obě místa — zacvičit si v posilovně mezi lidmi pod odborným vedením a něco odcvičit doma.

Ivan Rudzinskyj, vydavatel časopisu Svět kulturistiky a Fitness
- Můj názor je jednoznačný: všem, kteří mají možnost navštěvovat fitness centra, doporučuji, aby je navštěvovali a maximálně využili jejich nabídky. Mnoho lidí si bohužel pořizuje stroje ze supermarketů, které jsou poruchové a nevyhovující. Dalším nezanedbatelným aspektem je fakt, že v domácích podmínkách brzy dojde motivace. Pro ty z vás, kteří přesto chcete cvičit doma, mám několik základních rad, jak si vybrat správný posilovací stroj. Prověřte funkčnost stroje (pohyb cihliček musí být plynulý), zkontrolujte možnosti nastavení sedačky, vyzkoušejte všechny funkce přístroje (musí vyhovovat postavení, zkontrolujte plný rozsah cvičebního pohybu podle návodu), vše, co se točí, by mělo být uloženo v ložiskách. Hlídejte záruční dobu.


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

už du

(silák, 10. 7. 2007 22:09)

musím to zkusit. máš to tu přehledný, takže super