Jdi na obsah Jdi na menu
 


Shakira Isabel Mebarak Ripoll [šakyra isabel mebarak ripol] (* 2. února 1977), Barranquille, Kolumbie, je známá pouze pod svým prvním jménem Shakira. Je to kolumbijská zpěvačka, autorka textů a písní a producentka. V Latinské Americe byla známá již v devadesátých letech, kdežto v anglicky mluvících a jiných zemích se prosadila až v roce 2001 se svým prvním anglicky zpíváným albem „Laundry Service“, kterého se prodalo ve Spojených státech přes 3,5 milionů kusů a celosvětově 15 milionů kusů. Shakira je nejprodávanější kolumbijskou umělkyní všech dob s téměř 50 miliony prodaných CD. Zároveň je také jedinou z této země, které se podařilo dostat na vrchol hitparád Billboard Hot 100 and UK Singles Chart.

[editovat] Dětství a počátky kariéry

Shakira je po otci Libanonka a po matce Kolumbijka. Její matka se jmenuje Nidia del Carmen Ripoll Torrado má katalánské a italské předky a otec se jmenuje William Mebarak Chadid. Shakira se narodila ve městě Barranquilla v Kolumbii, kde podle vlastních slov vyrůstala v libanonské a italské komunitě. Její otec se narodil v Libanonu, ale záhy se jeho rodina přestěhovala do New Yorku a poté do Kolumbie. Shakira, což znamená v arabštině krásná (-شاكرة), dostala své jméno po své babičce. Má šest sourozenců, jeden z nich je její manažér na turné. Shakira byla spisovatelkou již v raném věku. Ve svých čtyřech letech napsala svou první báseň, která měla název „Křišťálová růže“. Jako dárek dostala psací stroj a tak začala psát častěji a její básně pomalu přešly do písní. Jednoho dne u Shakiry doma zazvonil policejní úředník a oznámil rodině, že Shakiřin bratr se zabil při nehodě na motorce. To Shakiru inspirovalo k napsání své první písně „Tus Gafas Oscuras“ (Tvé tmavé brýle), která popisovala zármutek jejího otce.

V brzkém věku se v oblíbené restauraci svého otce seznámila s „doumbekem“, což je buben, který se obyčejně používá při břišním tanci. Než se stačila nadát, tancovala v této restauraci na stole a návštěvníci ji za to odměnili nadšeným potleskem. Po tomto zážitku věděla, že chce vystupovat. Ráda zpívala před svými spolužáky a učiteli. Chodila do sboru, ale ve druhém ročníku byla vyloučena kvůli svému silnému vibratu. Učitelka hudby jí řekla, že zní jako koza. Ve škole byla známá jako břišní tanečnice, protože každý pátek předváděla nové číslo. “Tak jsem objevila svou vášeň pro živá vystoupení,“ říká [chybí zdroj].

V době kdy jí bylo deset až třináct let, se jí dostávalo pozvání na různé akce v rodném městě a dostala se tak částečně do povědomí. V této době se seznámila s místním producentkou Monicou Arizou, která jí byla nadšená a snažila se jí v její kariéře pomoct. Během letu z Barranquilly do Bogoty přesvědčila Ariza zástupce Sony Columbia Cira Vargase, aby si Shakiru v jednom motelu poslechnul. Shakira se mu zalíbila a předal její kazetu řediteli firmy Sony. Ovšem ředitel příliš nadšený nebyl a mínil, že Shakira je spíš ztracený případ. Vargasovi to ale nevadilo a uspořádal v Bogotě konkurs, kam pozval i zástupce firmy Sony Columbia. Shakira zde vystoupila se třemi písněmi a zaujala natolik, že s ní podepsali smlouvu na tři alba.

Její debutové album se jmenovalo Magía (Magie) a Shakira ho nahrála v roce 1991, když jí bylo 15. Album si komerčně moc dobře nevedlo, prodalo se ho necelých tisíc kusů. Poté v roce 1993 vydala album Peligro (Nebezpečí). Toto album bylo přijato lépe než debut, ovšem bylo znovu komerčním propadákem kvůli tomu, že ho Shakira odmítla propagovat. Shakra se poté rozhodla dát si přestávku, aby mohla dokončit střední školu

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

shakkira

(nikola, 8. 9. 2009 14:50)

moje nej zpevacka ma krasne foto